top of page

"O DWÓCH TAKICH CO SKROPLILI AZOT"

Interaktywna lekcje chemii i fizyki na wesoło.

 

Ponad 130 lat temu, dwóch profesorów dokonało nie lada wyczynu. Jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot. Nazywali się Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski. Poznacie ich wyjątkową historię. Zapraszamy na spektakl oparty na historii przełomowego, choć nieco zapomnianego odkrycia polskich naukowców. Widzowie przeniosą się do świata ciekłych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. Odkryjemy tajniki chemii i fizyki, wspólnie przeprowadzimy zadziwiające eksperymenty, a wszystko to obficie okrasimy humorem.

INTERAKTYWNE LEKCJE CHEMII I FIZYKI NA WESOŁO

O DWÓCH TAKICH,
CO SKROPLILI AZOT

W 1883 roku w Krakowie, dwóch profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonało nie lada wyczynu. Jako pierwsi uzyskali ciekły azot, czym wzbudzili podziw całego świata. Owi naukowcy to Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski. Poznajcie ich wyjątkową historię.

Zapraszamy na spektakl oparty na historii przełomowego, choć nieco zapomnianego odkrycia. Widzowie przeniosą się do świata ciekłych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i wybuchowych doświadczeń. Odkryjemy tajniki chemii i fizyki. Wspólnie przeprowadzimy widowiskowe eksperymenty. A wszystko to obficie okrasimy humorem.

Dla dzieci w wieku 10-15 lat, czas trwania: 50 min

Obsada: Stefan Królczyński, Paweł Królik

Zobacz zwiastun spektaklu

Zobacz zwiastun spektaklu

Odtwórz Wideo

NAJPIĘKNIEJSZE EKSPERYMENTY NAUKOWE
- O DWÓCH TAKICH,

CO SKROPLILI AZOT 2

Profesorowie Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski powracają!

Historia nauki, to historia przełomowych odkryć, które na przestrzeni tysiącleci popychały nasz gatunek, aż do punktu w którym znajduje się obecnie. Odkrycia owe poprzedzone były niezliczonymi eksperymentami. O tych co bardziej efektownych, efektywnych, a często wywracających świat do góry nogami opowiedzą Państwu znani wszem i wobec profesorowie Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski. Zmierzą się z eksperymentami swoich nie mniej słynnych kolegów m.in. Eratostenesa, Galileusza, Newtona, czy Rutherforda.  Z pewnością dołożą również coś od siebie, a to oznacza, że będzie śmiesznie i wybuchowo!

Dla dzieci w wieku 10-15 lat. Czas trwania: 50 min

Obsada: Stefan Królczyński, Paweł Królik