"O DWÓCH TAKICH CO SKROPLILI AZOT" 

Interaktywna lekcje chemii i fizyki na wesoło.

 

Ponad 130 lat temu, dwóch profesorów dokonało nie lada wyczynu. Jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot. Nazywali się Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski. Poznacie ich wyjątkową historię. Zapraszamy na spektakl oparty na historii przełomowego, choć nieco zapomnianego odkrycia polskich naukowców. Widzowie przeniosą się do świata ciekłych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. Odkryjemy tajniki chemii i fizyki, wspólnie przeprowadzimy zadziwiające eksperymenty, a wszystko to obficie okrasimy humorem.

INTERAKTYWNE LEKCJE CHEMII I FIZYKI NA WESOŁO

O DWÓCH TAKICH,
CO SKROPLILI AZOT

W 1883 roku w Krakowie, dwóch profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonało nie lada wyczynu. Jako pierwsi uzyskali ciekły azot, czym wzbudzili podziw całego świata. Owi naukowcy to Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski. Poznajcie ich wyjątkową historię.

Zapraszamy na spektakl oparty na historii przełomowego, choć nieco zapomnianego odkrycia. Widzowie przeniosą się do świata ciekłych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i wybuchowych doświadczeń. Odkryjemy tajniki chemii i fizyki. Wspólnie przeprowadzimy widowiskowe eksperymenty. A wszystko to obficie okrasimy humorem.

dla dzieci 10-15 lat, czas trwania: 50 min

NAJPIĘKNIEJSZE EKSPERYMENTY NAUKOWE, CZYLI O DWÓCH TAKICH,
CO SKROPLILI AZOT 2

W roku 2003 filozof i historyk nauki Robert P. Crease opublikował książkę The Prism and the Pendulum: The Ten Most Beautiful Experiments in Science, opisującą dziesięć najpiękniejszych eksperymentów w historii nauki. Owe dziesięć eksperymentów wyłonionych zostało na podstawie ankiety wypełnionej przez naukowców z całego świata. Ankiety, efektem której oprócz książki powstała również całkiem pokaźna lista „pięknych eksperymentów”. W najnowszym spektaklu postanowiliśmy do tej listy sięgnąć.

Znani już młodej publiczności zwariowani profesorowie Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski tym razem zmierzą się z eksperymentami swoich nie mniej słynnych kolegów m.in. Galileusza, Newtona, Eratostenesa, czy Rutherforda. Przybliżą publiczności przełomowe odkrycia jakie miały miejsce w historii nauki. Z pewnością, dołożą również coś od siebie, a to oznacza, że będzie śmiesznie i wybuchowo!